неділя, 17 травня 2020 р.

18 ТРАВНЯ - ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ



18 ТРАВНЯ - ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ

У травні 1944 року сталінський режим підготував і здійснив силами НКВС-НКДБ спецоперацію примусового виселення корінного народу Криму – кримських татар. Їх загнали у товарні вагони і повезли у Сибір і Середню Азію. Внаслідок депортації загинув майже кожний другий представник кримськотатарського народу. Тепер Росія, анексувавши Крим, знову чинить тиск на кримських татар.

Дізнатись більше про ці трагічні події ви зможете, переглянувши фільми:
Фільм «Хайтарма»  створений на основі реальних подій і розповідає про сталінську депортацію кримських татар, вчинену у травні 1944 року. Ця трагічна сторінка в історії кримськотатарського народу показана через погляд прославленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана. Радянський ас, якого боялися німецькі пілоти, не зміг захистити свій народ від злочину Сталінського режиму.
Фільм «Чужа молитва», міжнародна назва «87 Children», робоча назва «Її серце» — копродукційний історико-драматичний фільм режисера Ахтема Сеїтаблаєва, заснований на реальних подіях. Прем'єра стрічки в Україні відбулася 18 травня 2017 року. Фільм розповідає про молоду кримськотатарську дівчину Саїде Аріфову, яка під час Другої світової війни, ризикуючи власним життям, врятувала 88 єврейських дітей-сиріт. Спершу – від нацистів, видаючи дітей за кримських татар, а вдруге — від військ НКВС, які здійснювали депортацію кримських татар у травні 1944 року, довівши, що ці діти є євреями.
У серпні 2017 року стрічка взяла участь у відборі на висування фільму від України на ювілейну 90-ту кінопремію «Оскар» Американської академії кінематографічних мистецтв і наук у категорії «Найкращий фільм іноземною мовою».
Документальна стрічка «Христина. Кримське соло» про талановиту дівчинку-піаністку Христину Михайличенко. Її родина була вимушена переїхати з анексованого Криму на Київщину. Христина є лауреатом українських та міжнародних премій, відома в Європі і США, дає сольні концерти з оркестром.
Стрічка режисера Петра Мироненка «Кримські татари: «Крим – наш!», героями якої стали свідки депортації, а також політв’язні Мустафа Джемілєв і Зеврі Куртбедінов.
Фільм «Крим. Нескорений» про життя жителів Криму, що брали участь в акціях протесту проти російського вторгнення на територію півострова.
Документальна стрічка «Есе про Крим», яка розповідає про життя кримських татар, що наразі проживають на Волині.
Документальний фільм «Межа очікування», розкриває подробиці життя двох родин із Криму та з Луцька, які постраждали через напад Росії на Україну.
Рекомендовані відеоролики для перегляду за посиланнями:


Немає коментарів:

Дописати коментар

Сумщина поетична. Тижні читання. Тижні поезії

  Сумщин а  багата на талановитих поетів. Вони писали поезії і гострі, і ліричні. Про боротьбу та кохання.  Вивчаємо. Пам'ятаємо. Ол...